ARiMR: Wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc dla rodzin

14.11.2022 r.

plakat

Decyzją Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka wydłużony zostat termin składania wniosków o pomoc dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Wnioski można składać do 23 listopada br. bezpośrednio w placówkach Agencji, a także nadać w placówce pocztowej bądź za pośrednictwem platformy ePUAP. Za datę złożenia wniosku uważa się datę wpływu prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku do biura powiatowego ARiMR.

Pomoc przysługuje rodzinie:

- w skład której wchodzą osoby pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące;

- w której co najmniej jedna osoba prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;

- w której co najmniej jednej osobie został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Pomoc finansowa ma rekompensować szkody spowodowane przez m.in. grad, powodzie, huragany oraz suszę, zgodnie z rozumieniem przepisów ubezpieczeń upraw rolnych oraz zwierząt gospodarskich.

Właściciel gospodarstwa może ubiegać się o pomoc finansową w wysokości:

- 10 tys. złotych, jeżeli szkody w wyniku suszy lub innych zjawisk atmosferycznych sięgają powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej,

- 5 tys. złotych, jeżeli szkody w wyniku suszy lub innych zjawisk atmosferycznych wynoszą nie więcej niż 30% i nie mniej niż 1% średniej produkcji rolnej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ARiMR, Podkarpackim Oddziale Regionalnym i Biurach Powiatowych ARiMR.