Obchody 200-lecia powstania Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu

16.09.2019 r.
Obchody 200-lecia powstania Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu

W miniony weekend, 13 i 14 września br., w Zarzeczu obchodzono 200-lecie powstania Pałacu Dzieduszyckich. W uroczystości udział wzięła m.in. Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Przeworsku Joanna Mordarska.

Pierwszego dnia uroczystości organizatorzy zaplanowali sesję naukową. Poruszane zagadnienia dotyczyły pierwszej właścicielki pałacu – Magdaleny Morskiej, jej inspiracji ogrodowych, historii i wyposażenia pałacu, jak również teraźniejszości obiektu mieszczącego Centrum Kultury w Zarzeczu i Muzeum Dzieduszyckich. Referentami byli specjaliści różnych dyscyplin z całej Polski. Popołudniową część sesji uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku.

Drugiego dnia obchodów odbyło się plenerowe widowisko historyczne pt. „Mój dom. Historia hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej” z udziałem grupy rekonstrukcyjnej „Samodzielny Oddział Jana Karola Chodkiewicza w Zarzeczu”. Jego celem było przybliżenie postaci twórczyni pałacu i jej licznych dokonań. Głównymi aktorami tego widowiska byli mieszkańcy gminy, a oprawę muzyczną wzbogaciły pieśni wykonane przez Zespoły Śpiewacze - z Kisielowa, Maćkówki i Rożniatowa. Wieczorem zorganizowano pokaz świetlny „Pałac, jakiego nie znacie”.

Dopełnieniem tego wyjątkowego wydarzenia była Msza Święta w intencji zmarłych z rodzin Dzieduszyckich i o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców i gości Gminy Zarzecze w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Zarzeczu w dniu 15 września.

Organizatorami uroczystości byli: Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas wraz z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i Gmina Zarzecze. Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

• Obchody 200-lecia powstania Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu