Informacja o zakończeniu projektu #mocwpomocy

04.01.2022 r.

loga

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Przeworsku w okresie od czerwca 2021 r. do grudnia 2021 r. realizowało projekt w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Edycja 2021 r., który był współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

W ramach projektu została opracowana Diagnoza lokalnych potrzeb w obszarze przeciwdziałania przemocy. W dokumencie tym oszacowano skalę i formy przemocy w rodzinie, działania instytucji w zakresie profilaktyki przemocy oraz wykonano raport z badań ankietowych uczniów szkół z terenu Powiatu Przeworskiego.

W czasie trwania całego projektu mieszkańcy naszego Powiatu korzystali z indywidualnych konsultacji z psychologiem, prawnikiem oraz specjalistą ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Porady były udzielane w sprawach rodzinnych, karnych, majątkowych, mieszkaniowych
i świadczeń socjalnych.

Kolejnym działaniem były warsztaty dotyczące rozpoznawania przemocy w rodzinie i skutecznej obrony przed przemocą skierowane do rodzin zastępczych i kandydatów na rodziny zastępcze. Dla wychowanków przebywających w czterech placówkach opiekuńczo- wychowawczych przeprowadzono prelekcje dotyczące rozpoznawania przemocy, radzenia sobie z gniewem i agresją.  Szereg działań przeprowadzonych w ramach projektu wpłynęło na poprawę jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych i doznających przemocy w rodzinie, podniesienie świadomości o możliwościach i miejscach, w których można uzyskać pomoc oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy służbami zajmującymi się problemem przeciwdziałania przemocy w rodzinie.