Relacja z XII Powiatowego Święta Chleba w Przeworsku

07.08.2018 r.
Relacja z XII Powiatowego Święta Chleba w Przeworsku

5 sierpnia br. na terenie parku przy Muzeum w Przeworsku odbyło się XII Powiatowe Święto Chleba, którego głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Przeworsku przy współudziale 41. Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu przeworskiego.

Rozpoczęło się Mszą Św. w Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku pod przewodnictwem ks. Dziekana Tadeusza Gramatyki. Podczas Mszy Św. poświęcone zostały bochny chleba, które Przewodniczące KGW prezentowały podczas przemarszu ulicami miasta wraz z zaproszonymi gośćmi przy dźwiękach Kapeli „Znad Sanu”. Barwny korowód dotarł do parku przy Muzeum w Przeworsku, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

W parku rozpoczęto częścią chlebową przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pigan, przypominającą o szacunku do chleba. Zaproszonych gości powitał prowadzący całą uroczystość od wielu lat – Jan Wilk. Tradycyjnie na scenie zostały wręczone bochny chleba przez Przewodniczącą Powiatowej Rady KGW Zofię Kalamarz gospodarzowi Powiatu Staroście Przeworskiemu Zbigniewowi Kiszce, ks. Dziekanowi Tadeuszowi Gramatyce oraz przedstawicielowi Związku Powiatów Polskich – Staroście Dąbrowskiemu Tadeuszowi Kwiatkowskiemu z sąsiedniego woj. małopolskiego. W swoim wystąpieniu Starosta Przeworski, pozdrawiając mieszkańców powiatu i żniwiarzy, wspomniał o corocznej organizacji Powiatowego Święta Chleba na „przednówku”, który przypominać ma młodemu pokoleniu o szacunku do chleba uznawanego w naszej tradycji jako symbol wiary, dobrobytu i wspólnoty. Starosta Dąbrowski w imieniu Przewodniczącego ZPP Ludwika Węgrzyna wręczył Staroście Przeworskiemu Zbigniewowi Kiszce Honorową Statuetkę Związku Powiatów Polskich z tytułem Samorządowca 20 – lecia. Poświęcone bochny chleba Panie z KGW wraz ze Starostą pokroiły i podzieliły między uczestników uroczystości.

Na scenie zaprezentowali się: Kapela Biesiadna „Znad Sanu”, Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanki” zeStudziana, Zespół Piosenki Biesiadnej „Jagiellanie” z Jagiełły oraz Zespół „Piganeczki” z Pigan.

Dużą popularnością cieszyły się stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, na których królował chleb i inne pieczywo, a także regionalne potrawy. Te wszystkie smakołyki podawane przez Panie w przepięknych strojach ludowych można było degustować. Starosta Przeworski doceniając trud włożony przez Panie w przygotowanie potraw przekazał na ręce Przewodniczących pamiątkowe certyfikaty z podziękowaniami.

Uczestnicy imprezy mogli bezpłatnie zwiedzić Muzeum – Pałac Lubomirskich, Muzeum Pożarnictwa oraz odwiedzić stoiska informacyjne przygotowane przez:Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przeworsku, Placówkę Terenową KRUS w Przeworsku, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Powiatowy Zespół Doradztwa w Przeworsku, ZUS Inspektorat w Przeworsku, Komendę Powiatową Policji w Przeworsku. W trakcie imprezy pracownicy SP ZOZ w Przeworsku w ramach profilaktyki i promocji zdrowia oferowali bezpłatne badania – pomiar ciśnienia tętniczego krwi i tętna oraz poziomu glukozy we krwi. Ponadto przeprowadzili liczne konkursy, w których nagrodami były skierowania na badania. Stoisko przygotowało także Koło Pszczelarzy w Przeworsku.

Na wieczór zaplanowano koncerty. Jako pierwsza zaprezentowała się Kapela Ludowa „Dynowianie”, następnie wystąpił zespół „Stacja P”. Gwiazdą wieczoru była formacja disco-polo „Top One”, znana z takich przebojów jak: „Miła Moja”, „Biały Miś”, „Santa Maria” i wielu innych. Na zakończenie do wspólnej zabawy tanecznej zaprosił zespół System Live.

W tegorocznej edycji udział wzięło 41 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu przeworskiego – Krasne (Gm. Adamówka), Białoboki, Dębów, Gać i Wolica (Gm. Gać), Hucisko Jawornickie (Gm. Jawornik Polski), Lipnik, Rączyna, Siedleczka i Sietesz (Gm. Kańczuga), Chałupki, Gorliczyna I, Gorliczyna II, Grzęska, Mirocin, Nowosielce, Rozbórz, Studzian, Świętoniowa, Ujezna i Urzejowice (Gm. Przeworsk), Pigany, Leżachów, Rudka i Sieniawa (Gm. Sieniawa), Gniewczyna Łańcucka, Gniewczyna Tryniecka, Gorzyce, Jagiełła, Tryńcza, Ubieszyn i Wólka Ogryzkowa (Gm. Tryńcza), Kisielów, Łapajówka, Maćkówka I, Maćkówka II, Pełnatycze, Rożniatów, Siennów, Zalesie i Zarzecze (Gm. Zarzecze).

Sponsorami imprezy byli: Bank Spółdzielczy w Przeworsku, Maximus Broker, P.P.U.H „Tozamet” Tomasz Wajda, Marma Polskie Folie sp. z o.o., Hydrobud – Przeworsk, B&P Engineering, Zakład Rzeźniczo – Wędliniarski „Benbenek” w Przeworsku, Bar „Cukrownia” w Przeworsku, Piekarnia „W Starym Młynie” w Markowej, GPR Guma i Plastik Recycling, Stacja Kontroli i Obsługi Pojazdów „CAR-TEST-SKP” w Kańczudze, Sieniawie, Grodzisku oraz Galeria Węgierska, Nadleśnictwo Sieniawa, Firma „Joker” z Przeworska,  Bank Spółdzielczy w Dynowie Oddział w Kańczudze, Władysława Tworzydło. Materiały budowlane. Transport – Logistyka, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Przeworsku, Hurtownia sportowa „Maaw Sport” z Przeworska, Firma „Technar” z Przeworska, Bartfun Obsługa Imprez plenerowych, Catering Kaszmir, Toi Toi Polska.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali: Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku, FALCK Medycyna.

Patronat medialny sprawowali: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, portal nowiny24, Tygodnik Życie Podkarpackie, Gazeta Jarosławska, Lokalna Telewizja Twoja TV.

Wszystkim przybyłym na XII Powiatowe Święto Chleba serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii i filmu - http://twojatv.info/aktualnosci,4600.html.

• Relacja z XII Powiatowego Święta Chleba w Przeworsku