Rozmiar czcionki: A A+ A++
e-Urząd Biuletyn Informacji Publicznej Portal ePUAP - logowanie do systemu Podkarpacki System e-Administracji Publicznej
Pokaż wyszukiwarkę

Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu

11.05.2018 r.
Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu

Długo oczekiwany przez uczniów mistrz kuchni pan Karol Okrasa odwiedził Zespół Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu. Pokaz sztuki kulinarnej zgromadził młodzież naszej szkoły oraz gości: gimnazjalistów z Przeworska, Tryńczy, Zarzecza i Żurawiczek.

W wydarzeniu wzięło udział około 250 osób.

Nasz Gość przywitał się z wszystkimi bardzo serdecznie, przed przystąpieniem do pokazu, rozmawiał z młodzieżą zebraną w sali. Mówił o powadze zawodu kucharza, tradycjach, podkreślał konieczność poszanowania kitla – stroju kucharza. Pan Okrasa nawiązał do tradycji polskiej kuchni. Niewielu z obecnych wiedziało, że limonka, choć to nie polski owoc, znana była i używana w polskiej kuchni od kilku wieków, o czym pisze mistrz Czerniecki – autor pierwszej książki kulinarnej „Historia kuchni polskiej”, wydanej w XVII wieku. 80% dań zawartych w tej księdze, w swoim składzie zawiera limonkę. Mówiąc o gotowaniu, Mistrz wracał do wspomnień z dzieciństwa – zapachu palonego siana, wypalanych łąk, wędzonych wędlin, świeżego mleka z pianką, chleba ze śmietaną i cukrem. Pytał też młodzież o ich smaki z dzieciństwa, zachęcał, żeby je sobie przypominali, cenili i o nich pamiętali. „Jeśli nie zanotujecie tego w głowie – mówił nasz Gość – nie będziecie bez tego istnieć później”. Sam Mistrz często w swoich daniach wraca do smaków z dzieciństwa i wykorzystuje je w swojej kuchni.

Zasada, której trzyma się nasz Gość w kuchni i do której stosowania zachęca młodych: Tylko wtedy możesz podać komuś jakieś danie, jeśli jest ono smaczne dla ciebie samego.

Podczas pokazu pan Okrasa przygotował soczystego łososia z marynatą w trawie żubrowej, sałatkę z czarnej soczewicy, sosy z rukoli i z buraka. Pokaz rejestrowały kamery, dzięki czemu młodzież bacznie śledziła na ekranie każdy ruch Mistrza. Gość tłumaczył zebranym cały proces przyrządzania dań. Kiedy wszystko było gotowe, zebrani mogli degustować świeże potrawy. Palce lizać!!! Nasyciwszy ducha i ciało młodzi mieli możliwość sfotografowania się z panem Okrasą oraz otrzymania zdjęcia z dedykacją i autografem.

Dziękujemy panu Okrasie za przyjęcie zaproszenia, wspaniały pokaz i cenne uwagi, które, wierzymy, bez względu na to, czy ktoś zostanie kucharzem czy nie, wykorzystamy w życiu. Do kolejnego spotkania!!!

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu „Nowe umiejętności – nowe możliwości”.

Barbara Górska

Galeria:

 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu
 • Pokaz sztuki kulinarnej Karola Okrasy w ZS im. W. Witosa w Zarzeczu

Przydatne
linki

e-Urząd Biuletyn Informacji Publicznej Portal ePUAP - logowanie do systemu Podkarpacki System e-Administracji Publicznej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Zamknij informację o plikach Cookies