Odsłonięcie tablicy Braci Olejarków w Grzęsce

04.03.2019 r.
Odsłonięcie tablicy Braci Olejarków w Grzęsce

24 lutego br. w Grzęsce odbyły się Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej ks. dziek. Antoniemu Olejarce i kpt. Stanisławowi Olejarce pseud. „Oko”. W uroczystości w imieniu Starosty Przeworskiego, udział wzięli: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego - Paweł Tworek i Członkowie Zarządu - Agnieszka Bukowa – Jedynak i Wiesław Bukowski.

Uroczystości rozpoczął montaż słowno – muzyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym przygotowany przez Szkołę Podstawową im. Władysława Kojdra w Grzęsce.

Następnie ks. Dziekan Tadeusz Gramatyka Proboszcz parafii pw. Ducha św. w Przeworsku i ks. prałat Stanisław Ozga Proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grzęscy odprawili Mszę Św. w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Po niej zaproszeni goście oraz mieszkańcy przemaszerowali  na plac przy Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce. Dalsze uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia Flagi na maszt oraz odegrania i odśpiewania Hymnu Państwowego. Powitania gości dokonał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku. Biografię braci Olejarków przedstawił syn kpt. Stanisława Olejarki, bratanek ks. dziekana Antoniego Olejarki.

Podczas tegorocznych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 111 lat od urodzin ks. Antoniego Olejarki i 102 lata od urodzin jego brata Stanisława w rodzinnej miejscowości nastąpiło upamiętnienie ich walki oraz służby Bogu i Ojczyźnie.

Na budynku Wiejskiego Domu Kultury w Grzęsce umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą tym osobom.

fot. GOK w Przeworsku

• Odsłonięcie tablicy Braci Olejarków w Grzęsce