Nowe scalenia gruntów w powiecie przeworskim

05.09.2018 r.
Nowe scalenia gruntów w powiecie przeworskim

31 sierpnia 2018 r. Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka podpisał oraz złożył 6 wniosków do Marszałka Województwa Podkarpackiego celem pozyskania środków na scalenia dla 7 miejscowości w powiecie przeworskim tj.: Hadle Kańczuckie, Mikulice - Wolica, Siennów, Łapajówka, Maćkówka, Żurawiczki.

Wnioski scaleniowe objęły 3396 ha, na kwotę ok. 49,9 mln zł w tym zagospodarowanie poscaleniowe wyniesie ok. 29,2 mln zł, jest to największa ilość planowanych inwestycji dot. prac scaleniowych spośród wszystkich powiatów w województwie podkarpackim. Zadanie planowane jest na lata 2019-2022.

Prace scaleniowe przyczyniają się do poprawy warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie. Procedura scaleniowa jest skomplikowana i pracochłonna jednak po jej przeprowadzeniu uzyskuje się kształtne działki o dogodnym dojeździe, skraca się odległość między siedliskiem a działkami uprawianymi co znacznie obniża koszty produkcji. Każda działka powinna posiadać dostęp do drogi co wpływa na jej atrakcyjność oraz zwiększa wartość nieruchomości.