18.03.2024 r.

15 marca br. w Oranżerii przy Muzeum w Przeworsku Zespole Pałacowo – Parkowym odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Perspektywy Kolei Wąskotorowych – Z tradycją w nowoczesność”. Organizatorami byli: Powiat Przeworski i Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku – Przeworska Kolej Dojazdowa. Wydarzenie zgromadziło pasjonatów i ekspertów, w tym gości z Anglii oraz przedstawicieli i miłośników kolei wąskotorowych z terenu całej Polski.

Konferencja miała na celu nie tylko podkreślenie znaczenia kolei wąskotorowych jako ważnego elementu dziedzictwa narodowego, ale również dyskusję nad sposobami ich rozwoju, biorąc pod uwagę najnowsze technologie, innowacyjne podejście zarządcze oraz skuteczne strategie marketingowe.
Podczas konferencji odbyły się liczne prelekcje, które zapewniły bogate spektrum wiedzy i doświadczeń związanych z tematem. Po panelu dyskusyjnym uczestnicy zwiedzili dworzec Przeworsk Wąski, udali się na przejazd „Pogórzaninem” do Kańczugi, a także zwiedzili tunel w Szklarach.
Poczęstunek przygotowali uczniowie branży gastronomicznej pod opieką nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku.
Patronat medialny nad konferencją sprawowali: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal nowiny.24, Życie Podkarpackie, Gazeta Jarosławska, Ekspres Jarosławski, Twoja TV, Radio Fara - Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej, Via - Katolickie Radio Rzeszów, Radio Leliwa.

• Międzynarodowa konferencja pt. „Perspektywy Kolei Wąskotorowych – Z tradycją w nowoczesność”