Dożynki Gminne w Gaci

22.08.2018 r.
Dożynki Gminne w Gaci

W niedzielę 19 sierpnia br. rolnicy z Gminy Gać wspólnie z rodzinami, przyjaciółmi, samorządowcami wraz z Wicestarostą Przeworskim Januszem Owsiakiem i sympatykami naszego regionu w czasie uroczystości kończącej żniwa podziękowali za zbiory. Organizatorem uroczystości byli Wójt Gminy Gać oraz Sołectwo Wsi Gać, przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Mleczki” w Przeworsku.

Obchody rozpoczęła Msza św. polowa na placu przy kościele parafialnym w Gaci, której przewodniczył ks. proboszcz parafii Ostrów Zenon Bieszczad w asyście miejscowego proboszcza ks. Wiesława Pytko. Po eucharystii korowód dożynkowy w uroczystym, barwnym przemarszu grup wieńcowych, w towarzystwie zaproszonych gości i mieszkańców gminy przy pięknej oprawie muzycznej Orkiestry Dętej OSP w Gaci przemieścił się na Stadion LKS „Gacovia”, gdzie występy i atrakcje trwały do późnego wieczora.

Część tradycyjnego obrzędu dożynkowego obejmowała przekazanie przez poszczególne grupy wieńcowe chleba starostom państwu Katarzynie i Andrzejowi Szlękom i zaproszonym gościom oraz ceremonii jego krojenia i rozdawania, jako symbol podzielenia się tegorocznymi plonami ze wszystkimi zgromadzonymi.

Następnie w okolicznościowym przemówieniu Wójt Gminy Gać Pani Grażyna Pieniążek serdecznie powitała zaproszonych gości, księży, przedstawicieli samorządu powiatowego, gminnego, lokalnych stowarzyszeń, placówek oświatowych, jednostek organizacyjnych i wszystkich zgromadzonych.

W części artystycznej publiczność wysłuchała koncertu Orkiestry Dętej OSP w Gaci oraz Kapeli Ludowej „Gacoki”.

Święto Plonów nie mogło odbywać się bez tradycyjnych wieńców stworzonych ze zbóż i innych płodów rolnych oraz kolorowych ozdób. Podkreślenie doniosłości tego symbolu miało na celu zorganizowanie konkursu na „Wieniec dożynkowy”. Odbyły się też: konkurs na „Potrawę regionalną” skierowanydo wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Gać i konkurs drużyn sołeckich o „Złote Widły”.

Tegoroczne „Święto Plonów” zakończyła wspaniała zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu muzycznego „Irys”, która trwała do białego rana.

• Dożynki Gminne w Gaci