Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Przeworsku została powołana Zarządzeniem Nr 73/2024 Starosty Przeworskiego z dnia 25 września 2024 roku w sprawie powołania Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Przeworsku.
Rada składa się z 5 członków i działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych.
Do zadań Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych należy:
1) inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych;
2) opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych;
3) ocena realizacji programów;
4) opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez radę powiatu pod kątem ich skutków dla osób niepełnosprawnych.
Podejmowane działania
Od czasu powołania Rada obradowała podczas 3 posiedzeń.
W dniu 15.10.2024 r. dokonano wyboru przewodniczącego, wiceprzewodniczącego oraz sekretarza.
W dniu 14.11.2024 r. tematem obrad były zmiany Uchwały Rady Powiatu Przeworskiego nr LIX/497/24 z dnia 25 marca 2024 r.w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rada Pozytywnie zaopiniowała przesunięcia środków pomiędzy zadaniami z zakresu uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych oraz dofinansowania sportu, kultury i rekreacji osób niepełnosprawnych, a dofinansowaniem likwidacji barier architektonicznych.
Spotkanie w dniu 07.03.2025 r. dotyczyło dyskusji nad podziałem środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawncyh jakie Powiat Przeworski otrzymał na 2025 rok oraz zaopiniowania uchwały w tej sprawie. Rada wydała pozytywną opinię dotyczącą przedmiotowej uchwały.
Ponadto w czasie spotkań członkowie poruszali tematykę związaną z problemami dotyczącymi integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, ich edukacji oraz sytuacji życiowej a także realizacji praw osób niepełnosprawnych. Każdorazowo na spotkaniach obecni byli przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy współpracują z Radą w zakresie jej działalności. Członkowie Rady wskazywali na potrzebę zwiększenia środków na zadania związane z uczestnictwem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych oraz dofinansowaniem sportu, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych podkreślając, że zadania te często są jedyną możliwością aktywnego uczestnictwa życiu społecznym dla osób z niepełnosprawnościami.
Załącznik:
Przeczytaj deklarację dostępności strony internetowej
Realizacja Zdzislowicz.pl - Serwisy internetowe