Zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej im. Rodziny Ulmów

07.12.2023 r.
Zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej im. Rodziny Ulmów

6 grudnia br. w ramach „Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Przeworskim na lata 2022 – 2025”, którego celem jest aktywizacja społeczno – zawodowa i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych w celu poprawy jakości ich życia, zorganizowano spotkanie integracyjne wyjazdowe do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

W spotkaniu wzięły udział 33 osoby z niepełnosprawnością, zrzeszone w organizacjach i stowarzyszeniach działających na terenie Powiatu Przeworskiego. Głównym punktem spotkania było zwiedzanie Muzeum im. Rodziny Ulmów. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzećekspozycje (druki, fotografie, notacje, filmy dokumentalne), wysłuchać historii życia i tragicznej śmierci Rodziny Ulmów oraz inne historieopowiadające o ratowaniu Żydów podczas II Wojny Światowej na terenie dzisiejszego Województwa Podkarpackiego przekazaną przez Przewodnika. Centralnym miejscem sali wystawienniczej jest symbolicznie przedstawiony dom rodziny Ulmów, których tragiczna historia dała bodziec do utworzenia Muzeum. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty opisane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Pomimo zimowej aury uczestnicy uznali wyjazd za udany.
Serdeczne podziękowania za współpracę kierujemy do Pracowników Muzeum w Markowej.

Galeria:

• Zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej im. Rodziny Ulmów