Zima na drogach powiatowych

16.02.2021 r.
Zima na drogach powiatowych

Ostatnie dwa tygodnie to wytężony czas pracy dla drogowców. Z powodu intensywnych opadów śniegu pługopiaskarki wyjeżdżały do pracy w późnych godzinach nocnych i mimo opadów śniegu starały się zapewnić przejazd na drogach powiatowych.

Właściciele posesji nie byli w stanie poradzić sobie z usuwaniem śniegu, utrzymywano wybrane ciągi piesze na trenie Gminy Przeworsk, Gać oraz Kańczuga, część prac zlecono Gospodarce Komunalnej przy Gminie Przeworsk oraz ZGK Kańczuga. W utrzymanie chodników co roku włączają się też pozostałe gminy powiatu, których zaplecze sprzętowe i możliwości znacznie się poprawiły.

W samym Przeworsku, dodatkowo utrzymywane są chodniki objęte planem zimowego utrzymania oraz często parkingi instytucji powiatowych, prace prowadzone są mini ciągnikiem komunalnym z pługiem i piaskarką, odśnieżane są dojścia do przejść dla pieszych. Konieczny też był wywóz śniegu z części ulic i miejsc postojowych w Przeworsku. Poza ciężarówką z wynajmu brał też udział nowo zakupiony samochód do prac komunalnych ze skrzynią – wywrotką. Zakup zrealizowano z puli tegorocznego budżetu przyznanego jednostce na dosprzętowienie, Zarząd Powiatu Przeworskiego rozważa też kolejne zakupy a najbliższym będzie terenowy samochód patrolowy.

Ze względu na zimowe warunki atmosferyczne, w czasie korzystania z dróg w okresie zimowym niezbędne jest dostosowanie prędkości do panujących warunków. Zakazane jest wyprzedzanie na drodze pracującego sprzętu odśnieżnego i zwalczającego gołoledź oraz niedopuszczalne jest omijanie samochodów, które zatrzymały się na drodze w oczekiwaniu na zakończenie odśnieżania bądź zwalczania gołoledzi.

Dyżury zimowe prowadzone są na bazie materiałowo – magazynowej w Niżatycach k. Kańczugi, stamtąd operujemy sprzętem własnym, dodatkowo funkcjonuje punkt doładunkowy w Sieniawie. W dyspozycji pozostaje również wykonawca z wynajmu pracujący dwoma pługopiaskarkami głównie na terenie najbardziej oddalonych Gmin Adamówka i Sieniawa.

Punkt Informacji Drogowej (Dyżurny ZUD)

Z chwilą rozpoczęcia prac przy odśnieżaniu i zwalczaniu śliskości zimowej czynny jest telefon pod którym można uzyskać informacje o przejezdności dróg oraz zgłosić utrudnienia (tel. 16 642-31-28).

Dziękujemy kierowcom za cierpliwość i przepraszamy za utrudnienia na drogach.

• Zima na drogach powiatowych