Zapowiedź telewizyjnej emisji „Ziemi Przeworskiej”

15.11.2019 r.

24 listopada (niedziela), o godz. 17:30, w TVP3 Rzeszów zostanie wyemitowany film pt. „Ziemia Przeworska”.

Jest to barwna opowieść o nie do końca jeszcze odkrytych walorach turystycznych tego miejsca na Podkarpaciu. Uwagę zwracają tam m. in. zabytkowe obiekty architektury sakralnej, w tym cerkwie, świadczące o wielokulturowości tej ziemi. Realizatorzy filmu dotarli także do obiektów, które nie są powszechnie dostępne dla zwiedzających,  np. w zespole klasztornym byłych Bożogrobców.

Powiat przeworski szczyci się też dobrze zachowanymi dworami i zespołami pałacowo-parkowymi. W niektórych pałacach  zlokalizowano wspaniale wyposażone muzea, w tym np. Muzeum Pożarnictwa. Film ukazuje również inne unikatowe obiekty, a także stylowe zajazdy, w których kusi dobre jadło oraz wino pochodzące z miejscowych winnic. Niezwykłą atrakcją jest ponadto Przeworska Kolej Dojazdowa „Pogórzanin”, przejeżdżająca malowniczą doliną rzeki Mleczki. Na jej trasie znajduje się też najdłuższy w Europie tunel kolei wąskotorowych.

Te i inne atrakcje Ziemi Przeworskiej pokazano w filmie zrealizowanym na zlecenie Starostwa Powiatowego w Przeworsku.