Wesele jedzie od Przeworska – wystawa etnograficzna

13.09.2019 r.
Wesele jedzie od Przeworska – wystawa etnograficzna

W ramach realizowanego przez Powiat Przeworski zadania pn. „Tradycyjne wesele regionu przeworskiego – obrzędy, zwyczaje, wierzenia i potrawy” w Galerii „Magnez” obejrzeć można wystawę etnograficzną pt. „Wesele jedzie od Przeworska. Tradycyjne wesele regionu przeworskiego”. Dotyczy ona stroju weselnego, pożywienia oraz muzyki weselnej.

Początkiem września uczniowie przeworskich szkół – I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły i Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego zostali oprowadzeni po wystawie przez p.o. Dyrektor Muzeum w Przeworsku Katarzynę Ignas, słuchając jak to dawniej na weselach bywało. Służy to popularyzacji zjawiska kultury ludowej, której przejawem jest m.in. tradycje weselne, prezentacji autentycznych przykładów strojów, atrybutów, rekwizytów charakterystycznych dla tradycyjnego wesela przeworskiego.

Wystawa została przygotowana ze zbiorów: Muzeum w Przeworsku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Jarosławiu Kamienicy Orsettich, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz ze zbiorów prywatnych. Można ją obejrzeć do końca września br. Wstęp wolny.

Realizowane zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2018-2019.

• Wesele jedzie od Przeworska – wystawa etnograficzna