Święto 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej

05.07.2019 r.
Święto 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej

4 lipca br. na Rynku w Jarosławiu odbyły się uroczyste obchody Święta 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza. Dywizjon stacjonuje w Jarosławiu od 26 lat, a swoim zasięgiem obejmuje teren trzech powiatów: przeworskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego.

Mszę Świętą polową w intencji żołnierzy i pracowników wojska odprawił kapelan Garnizonu Jarosław i Przemyśl ks. mjr Rafał Kaproń. Dalsza część tego dorocznego święta - apel - rozpoczęła się złożeniem meldunku Dowódcy Garnizonu Jarosław ppłk Januszowi Niedźwiedziowi. Następnie podniesiono flagę państwową na maszt oraz odegrano i odśpiewano Hymn Państwowy.

Spotkanie stało się okazją do wręczenia wyróżnień  i odznaczeń. Statuetkę – w dowód uznania od Dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej – przyznano Staroście Przeworskiemu Bogusławowi Urbanowi, którą w jego imieniu odebrała Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Przeworsku Joanna Mordarska. Podobne wyróżnienie wręczono Wójtowi Gminy Tryńcza Ryszardowi Jędruchowi oraz Burmistrzowi Miasta i Gminy Kańczuga Andrzejowi Żygadło, w imieniu którego statuetkę odebrała Sekretarz Miasta i Gminy Teresa Argasińska.

Rodzinom żołnierzy – śp. Piotra Mazurka i śp. Łukasza Krawiec – poległych w Iraku i Afganistanie Senator RP Mieczysław Golba wręczył wydane przez Narodowy Bank Polski pamiątkowe monety.

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów Garnizonu Jarosław z udziałem oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz występ Orkiestry Wojskowej z Lublina. Święcie 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej towarzyszył Piknik Wojskowy, z pokazem sprzętu służb mundurowych, wojskową grochówką i kiełbaskami z grilla.

Fot. Ekspres Jarosławski, Życie Podkarpackie

• Święto 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej