Podjęcie uchwały budżetowej na rok 2022

21.12.2021 r.
Podjęcie uchwały budżetowej na rok 2022

21 grudnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyła się XXVIII sesja Rady Powiatu Przeworskiego VI kadencji, której najważniejszymi punktami było podjęcie uchwały w sprawie „Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Przeworskiego na lata 2022-2031” oraz podjęcie uchwały budżetowej na rok 2022.

Zarówno założenia ujęte w Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Przeworskiego na lata 2022-2031 jak i uchwały budżetowej na 2022 r. uzyskały pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, jak również pozytywne opinie komisji Rady Powiatu Przeworskiego.

Starosta Przeworski Bogusław Urban przedstawił założenia planowanego budżetu, wskazując że jest to budżet proinwestycyjny. Starosta podkreślił, że ogromne kwoty przeznaczone zostały na inwestycje dotyczące remontów dróg i chodników oraz rewitalizację kolejki wąskotorowej „Pogórzanin”. W budżecie zaplanowano również inwestycje w kulturze i obiektach użyteczności publicznej. W Muzeum w Przeworsku Zespole Pałacowo-Parkowym przewidziano wprowadzenie monitoringu, odnowienie ścieżek i remont Oranżerii. Inwestycje przy SP ZOZ w Przeworsku skupione będą wokół realizacji farmy fotowoltaicznej, która ma obniżyć koszty eksploatacji energii elektrycznej, a także dalszej rozbudowie parkingów przy budynku szpitala.

Uchwała budżetowa na rok 2022 została przyjęta 14 głosami „za” radnych, przy jednym głosie wstrzymującym.

Starosta Przeworski podziękował Radzie Powiatu Przeworskiego za poparcie w głosowaniu budżetu na rok 2022. Słowa podziękowania skierował również do osób zaangażowanych w pomoc przy aplikowaniu i pozyskiwaniu środków zewnętrznych z budżetu państwa i UE, Pani Poseł na Sejm RP Anny Schmidt, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Wicemarszałka Piotra Pilcha oraz Pani Anny Huk Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Budżet Powiatu Przeworskiego na rok 2022 charakteryzują następujące wielkości:
  • Dochody ogółem – 105 013 794 zł
  • Wydatki ogółem – 132 560 237

Budżet jest skonstruowany pod kątem realizacji inwestycji. Wydatki inwestycyjne w roku 2022 kształtują się na poziomie 62 846 686 zł. Największą część stanowią inwestycje drogowe i rewitalizacja kolejki wąskotorowej „Pogórzanin”. Ważną część stanowią także wydatki na realizację zadań związanych z wykonywaniem zagospodarowania poscaleniowego, kulturę i ochronę dziedzictwa, oświatę, pomoc społeczną i zdrowie.

Wydatki bieżące zadań własnych zaplanowano w łącznej 69 713 552 zł.Najistotniejszą pozycję w planie wydatków bieżących własnych stanowi utrzymanie systemu oświaty.

Na realizację zadań związanych i inwestycjami drogowymi zaplanowano 21 400 000 zł. Główne zadania w zakresie infrastruktury drogowej to budowa mostu na rzece Wisłok w miejscowości Gniewczyna Łańcucka wraz z drogami dojazdowymi – dofinansowanie z Funduszu Przeciwdziałania Covid, modernizacja kładki w miejscowości Świętoniowa, przebudowa mostu w miejscowości Pantalowice oraz przebudowa drogi powiatowej nr 1252 R Cieplice Górne – Cieplice Dolne. Ponadto zostały zaplanowane środki na opracowanie dokumentacji projektowych na przebudowę dróg powiatowych: P 1604 R Żurawiczki – Zarzecze, P 1617 R Kańczuga – Jarosław, P1619 R Zarzecze – Pełnatycze – Bystrowice.

Inwestycją o charakterze strategicznym jest „Rewitalizacja Kolei Dojazdowej Przeworsk Wąskotorowy – Dynów”. Zadanie jest współfinansowane ze środków UE w ramach RPO WP 2014-2020. W obrębie kolejki planowana jest dalsza modernizacja budynku Lokomotywowni i Hali Napraw Wagonów Przeworsk oraz prace remontowe dworców przy stacjach Przeworsk Wąski i Kańczuga.

„Budowa farmy fotowoltaicznej wraz z wewnętrzną siecią energetyczną oraz systemy magazynowania energii” to zadanie, na które powiat uzyskał dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład w kwocie 15 200 000 zł.

Na uwagę zasługuje również realizacja zadań związanych z wykonaniem zagospodarowania poscaleniowego w miejscowościach Siedleczka, Hadle Kańczuckie, Manasterz, Łopuszka Wielka, Maćkówka, Mikulice-Wolica, Siennów, Zagórze, Żurawiczki, Krasne-Pawłowa na łączną kwotę 14 400 000 zł.

• Podjęcie uchwały budżetowej na rok 2022