Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019 – 13,14 lipca 2019 r.

12.07.2019 r.
Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019 – 13,14 lipca 2019 r.

Kolejne spotkanie z „Opowieściami wąskotorowymi” dla Niepodległej już w ten weekend, tym razem na stacji Bachórz i Dynów. Serdecznie zapraszamy.

13 lipca godz. 14.00 Stacja Bachórz

Wystawa „Ku pamięci kap. Gracjana Fróga pseudonim Szczerbiec”. W namiocie zostanie zaprezentowana wystawa fotografii i pamiątek związanych z postacią kap. Gracjana Fróga urodzonego 8 grudnia 1911 r. we wsi Laskówka w ówczesnym powiecie brzozowskim obecnie Gmina Dynów powiat rzeszowski.

Występ Kapeli Ludowej Bachórzanie, która w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia działalności.

- Prezentacja regionalnych potraw przygotowana przez organizacje pozarządowe z terenu gminy Dynów.

- Wystawa rękodzieła lokalnych twórców.

13 lipca godz. 18.00 Stacja Dynów

Koncert „Historie zapomniane w piosenkach odzyskane” /Ośrodek „Błękitny San”/ stacja kolejki wąskotorowej.

Koncert kapel folkloru miejskiego

1. Kapela „Tońko” / Dynów

2. Kapela „Wysoczanie” / Łańcut

3. Kapela z „Szaconkiem” / Włocławek

4. Kapela „Ta joj” / Przemyśl

Prowadzenie: Krzysztof Respondek

14 lipca godz. 15.00 Stacja Dynów

„Wielkie przywitanie Gości – poczet twórców i darczyńców Pogórzańskiej ciuchci”.

Widowisko performatywne z udziałem mieszkańców Dynowa, turystów i zaproszonych gości/ Teatr T.G. „Sokół” w Dynowie.

Koncert Kapeli „Z Szaconkiem” z Włocławka.

Miasto i Gmina Kańczuga oraz Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze będąc partnerami „Opowieści wąskotorowych” przygotowali w miniony weekend, tj. w dniach 6 - 7 lipca na Stacji Kolejowej w Kańczudze przystanek „Mieszkańcy Kańczugi dla Niepodległej”.

W sobotę turystów i mieszkańców przywitał Dyrektor Ośrodka Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze oraz Orkiestra Dęta z Kańczugi. Następnie zaprezentowany został program słowno-muzyczny Zespołu Wokalno-Kabaretowego „Ala Babki, Ala Dziadki” działającego przy Ośrodku Kultury oraz gościnnie jadących kolejką pań z Koła Gospodyń Wiejskich ze Studziana. Na turystów i mieszkańców czekał wiejski stół z regionalnym jadłem przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Żuklina.

W niedzielę organizatorem „Opowieści wąskotorowych” na Stacji Kańczuga był Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie. Zapewnił podróżującym turystom i mieszkańcom Pogórza spotkanie z lokalną historią zapisaną w piosenkach wykonanych przez Przeworską Kapelę Podwórkową „Beka” oraz grupę teatralna T.G. Sokół z Dynowa. Aktorzy ubrani w stroje z epoki pokazali historię powstania kolejki i przedstawili ludzi, dzięki którym pomysł został zrealizowany, m.in. Karola Scipio del Campo hrabiego, właściciela dóbr Łopuszki Wielkiej, który przyczynił się do powstania Kolejki Wąskotorowej relacji Przeworsk-Dynów.

W sobotę i niedzielę uczestnicy zapoznali się z mobilną wystawą „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej” w starej fotografii i dokumentach.

Więcej informacji znajduje się na stronie http://waskotorowa.idynow.pl/

• Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904-2019 – 13,14 lipca 2019 r.