Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przeworsku

30.01.2020 r.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o  Ofiarach Holokaustu w Przeworsku

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty. W tym roku odbywają się w ponad 30 miejscowościach. W Przeworsku zaplanowane zostały na 28 stycznia br. Samorząd powiatowy reprezentował podczas uroczystości Wicestarosta Przeworski Jerzy Mazur.

Rozpoczęły się uczczeniem pamięci pomordowanych Żydów przeworskich przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na dawnym cmentarzu żydowskim. Następnie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbyło się spotkanie pt. „Pamiętać”. Zaproszenych gości oraz uczniów przeworskich szkół przywitał Dyrektor I Liceum Ogolnokształcącego w Przeworsku Krzysztof Dyrkacz. Zebrani wysłuchali wykładu Anny Dawidowicz-Trząsalskiej pt. „Pamiętać. Ps.147. Jerozolimo, chwal Pana nad Pany!. Ramieniem Jego mur twój opasany. Fenomen powstania państwa Izrael”, a także opowieści Judith Elkin z USA – świadka historii o tym, dlaczego przyjeżdża na Podkarpacie i uczestniczy w Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na zakończenie w programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku.

Organizatorami obchodów byli:Starostwo Powiatowe w Przeworsku, I Liceum Ogólnokształcące w Przeworsku, Niepubliczna Szkoła Muzyczna II stopnia w Przeworsku, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wspólnota Drzewo Oliwne.

• Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o  Ofiarach Holokaustu w Przeworsku