Nabór wniosków o dofinansowanie ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

13.01.2022 r.

Szanowni Państwo,

uprzejmie przypominam, że Biuro Programu „Niepodległa” prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa” wydarzeń realizowanych przez samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe w 2022 roku. Wnioski można składać do 14 stycznia 2021 roku do godziny 15.59 poprzez elektroniczny  formularz w systemie Witkac.pl.

W programie można wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 10 tys. do 100 tys. złotych brutto. Poziom dofinansowania z programu nie może przekroczyć 85% całości budżetu zadania.

O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się:

1. samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych);
  2. organizacje pozarządowe — spełniające definicję zawartą w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tj. Dz. U. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z późn. zm.).

Przy ocenie wniosków preferowane będą zadania, w przypadku których wnioskodawcy zadeklarują podjęcie współpracy z co najmniej jednym ze wskazanych niżej podmiotów:

1. archiwa państwowe;
  2. przedszkola, szkoły i inne instytucje oświatowo-wychowawcze;
  3. uczelnie w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2021 r. poz. 478, ze zm.);
  4. instytucje kultury;
  5. organizacje pozarządowe;
  6. kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne;
  7. podmioty prowadzące działalność gospodarczą;
  8. Instytut Pamięci Narodowej i jego oddziały.

Ze środków programu wspierane będą działania o charakterze regionalnym, w tym upowszechniających wydarzenia historyczne w danym regionie w skali ogólnopolskiej. Zakłada się możliwość realizacji zarówno dużych przedsięwzięć, jak i kameralnych wydarzeń związanych tematycznie ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rodzaje kwalifikujących się zadań:

1. festiwale, koncerty, spektakle (teatralne, muzyczne i inne);
  2. rekonstrukcje historyczne;
  3. wystawy wraz z katalogami;
  4. projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu — warsztaty, gry terenowe, questy oraz wykłady, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy;
  5. wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych;
  6. murale;
  7. działania organizowane on-line: koncerty, wykłady, spotkania, konkursy, wystawy, warsztaty, oprowadzania i spacery tematyczne, tworzenie tematycznych stron internetowych i aplikacji.

Budżet programu dotacyjnego „Niepodległa” w 2022 roku wynosi 3,5 mln zł.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w:

1. Instrukcji składania wniosku (zał. 1)
  2. Regulaminie Programu Dotacyjnego „Niepodległa” na rok 2022 (zał. 2)

Ponadto informuję, że na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl znajduje się wystawa pt. "Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie", którą można bezpłatnie pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w krzywych w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.

Do skorzystania z wystawy zapraszamy szczególnie szkoły i instytucje kultury. Wystawa powstała m.in. dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i przedstawia lokalne murale, które przypominają o bohaterstwie powstańców wielkopolskich.

Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Społeczeństwa Obywatelskiego

Z up. WOJEWODY PODKARPACKIEGO