Konferencja Naukowa „Kultura i Tradycja na Camino de Santiago”

25.04.2022 r.
Konferencja Naukowa „Kultura i Tradycja na Camino de Santiago”

22 kwietnia br. w Sali Balowej Pałacu Lubomirskich odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Kultura i Tradycja na Camino de Santiago”, której organizatorami byli: Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy oraz Parlament Jakubowy.

Patronat Honorowy objęli:

Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Ukrainy – prof. dr hab. Markijan Malski

Poseł do Parlamentu Europejskiego – Bogdan Rzońca

Dyrektor Instytutu Cervantesa – Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal

Wojewoda Podkarpacki – dr Ewa Leniart

Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl

Metropolita Archidiecezji Przemyskiej – JE ks. abp Adam Szal

Starosta Przeworski – Bogusław Urban

Zaproszonych gości powitał Dyrektor Muzeum w Przeworsku dr Łukasz Mróz, a w tematykę konferencji wprowadził Dyrektor Instytutu Cervantesa Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Dyrektor Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy Arkadiusz Mazur, Starosta Przeworski Bogusław Urban, Metropolita Archidiecezji Przemyskiej JE abp Adam Szal. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Proboszcz Parafii pw. Ducha Św. w Przeworsku ks. prał. Tadeusz Gramatyka, Przewodnicząca Rady Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa-Jedynak, Radny Rady Powiatu Przeworskiego Tomasz Syk.

Spotkanie było szeroką refleksją naukową nad problematyką Camino de Santiago – fenomenu Drogi św. Jakuba w Polsce i w Europie, w szczególności w kontekście kultury i tradycji, a także duchowości pielgrzymiej, kultu św. Jakuba Apostoła i jego przejawów oraz odnajdywania własnej tożsamości. Podczas konferencji zaprezentowane zostały referaty, których autorami byli przedstawiciele ośrodków naukowych.

Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy w Galerii Magnez „Homoanonymus/Camino – Rysunek & Malarstwo” autorstwa Artura Majki oraz wystawy zdjęć z Camino de Santiago przygotowanej przez Instytut Turystyki Hiszpanii Turespaña we współpracy z Xunta de Galicja i Xacobeo 2021. Na zakończenie konferencji w programie zaplanowano koncert Muzyki Hiszpańskiej, w którym wystąpili: Martyna Klupś Radny – flet i Krzysztof Cyran – gitara.

• Konferencja Naukowa „Kultura i Tradycja na Camino de Santiago”