12.10.2021 r.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wspólnie ze Szkołą Podstawową  w Świętoniowej w okresie od 30 czerwca do 29 września 2021 roku realizowało  projekt  pt.„ Edukacja w Zielonej klasie”.  Projekt był skierowany do uczniów i mieszkańców powiatu przeworskiego,  między innymi z miejscowości: Świętoniowa, Grzęska i Gniewczyna Łańcucka.

Celem projektu było zwiększenie świadomości ekologiczneji społecznej dzieci i dorosłych, poprzez organizację na świeżym powietrzu lekcji, warsztatów i spotkań  z ciekawymi ludźmi oraz promocja działań w formie wolontariatu. Zbudowano altanę ogrodową, którą wyposażono w stoły i ławki oraz tablicę szkolną, a wokół posadzono różnorodne rośliny. Altanę zlokalizowano na ogólnodostępnym terenie obok budynku Szkoły Podstawowej,altanę nazwano „ Zielona klasa”.

Po wybudowaniu altany w ramach projektuzrealizowano cyklzajęć lekcyjnychz ekologii. Uczniowie szkoły podstawowej z klas 4 do 8zdobywali  i pogłębiali swoją wiedzę dotyczącązachowań proekologicznych, segregacji odpadów, recyklingu, oszczędzania wody i energii, dbania o przyrodę,  co w znacznej mierze pogłębiło świadomość ekologiczną uczniów.

Dla lokalnej społeczności odbyły się warsztaty florystyczne z robienia kwiatów z bibuły. W warsztatach brały udział osoby w różnym wieku, dorośli i dzieci. Działania takie miały na celu przede wszystkim wzmacnianie międzypokoleniowych więzi poprzez wspólne spędzanie czasu rodziców i dzieci.

W „Zielonej Klasie” odbyły się również spotkania uczniów z pszczelarzem i leśnikiem. Zajęcia z leśnikiem uświadomiły dzieciom ogromne znaczenia lasów oraz jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie. W trakcie spotkania z pszczelarzami uczniowie mogli dowiedzieć się,jak wygląda życie w ulu, jakimi zasadami kierują się pszczoły i za co są odpowiedzialne. To ważny element edukacji ekologicznej w szkole, gdyż pszczoły są ważną i nieodłączną częścią ekosystemu.

Wszystkie działania, które zaplanowano w ramach projektu „Edukacja w Zielonej Klasie” zostały zrealizowane. Dodatkowo dzieci z grup przedszkolnych miały spotkanie z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku. Celem spotkania było przeprowadzenie pogadanki na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W czasie spotkania zostały rozdane dzieciom kolorowankizwiązane z bezpieczeństwemorazzawieszkii opaski odblaskowe ufundowane przez Powiat Przeworski.

Projekt „Edukacja w Zielonej Klasie” był  realizowany ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły  w Świętoniowej oraz dzięki dofinansowaniu przez Powiat Przeworski, Nadleśnictwo Sieniawa i Nadleśnictwo Kańczuga.

Zielona Klasa to prezent z okazji 10 - lecia utworzenia Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej dla dzieci i uczniów Szkoły Podstawowej w Świętoniowej. Wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu serdecznie dziękujemy.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia

Wiesław Bukowski

• "Edukacja w Zielonej klasie" - projekt skierowany do uczniów i mieszkańców powiatu przeworskiego