Dotacja na remont oficyny pałacowej w Muzeum w Przeworsku

12.08.2022 r.
Dotacja na remont oficyny pałacowej w Muzeum w Przeworsku

Miło nam poinformować że muzeum otrzymało dotację na realizację zadania pn. „Remont oficyny pałacowej w zakresie naprawy elewacji i wymiany stolarki okiennej i drzwiowej w Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo - Parkowy, etap I”.

Finansowanie inwestycji: 70 000 zł dotacja od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, 70 000 zł dotacja celowa Powiatu Przeworskiego, 60 000 środki własne muzeum. Całość inwestycji to kwota 200 000 zł. Wyłoniony został wykonawca zadania: Firma Remontowo-Budowlana Mirosław Piątek. Remont zabytkowej oficyny będzie trwać do listopada br.

Prace przy budynku oficyny pałacowej obejmą pełną konserwację techniczną i estetyczną elewacji na ścianie południowej (od strony drogi krajowej 94). W zakres prac wchodzi usunięcie mocno zdegradowanych i zasolonych tynków; odczyszczenie mechaniczne i zmycie zabrudzeń elewacji; odgrzybienie ścian ceglanych metodą smarowania. Wykonane zostaną tynki zewnętrzne podkładowe a następnie tynki renowacyjne. Elewacja zostanie pomalowana na kolor, który zostanie ustalony na komisji konserwatorskiej. Ponadto wymieniona zostanie stolarka okienna na wzór dwóch już zamontowanych okien w ścianie południowej. Wykonane zostaną również obróbki murarskie przy oknach oraz zamontowane parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Oprócz tego naprawione zostaną rury spustowe i zamontowane czyszczaki do rur.

W oficynie pałacowej zwanej również „oficyną kuchenną” lub „oficyną czerwoną” mieści się obecnie Galeria „Magnez”. Zręby budowli, pochodzą z końca XVII w. Na początku XIX wieku oficyna została przebudowana na murowaną i piętrową.