100 – lecie Służb Sanitarnych i 65 – lecie Państwowej Inspekcji Sanitarnej

12.11.2019 r.
100 – lecie Służb Sanitarnych i 65 – lecie Państwowej Inspekcji  Sanitarnej

Trudna sytuacja epidemiologiczna kraju po odzyskaniu niepodległości skłoniła Sejm Rzeczpospolitej Polskiej do uchwalenia Zasadniczej ustawy sanitarnej (w dniu 19. lipca 1919 r.). Sytuacja epidemiologiczna kraju powodowała ewaluowanie różnego rodzaju instytucji i przepisów z tym związanych.

Dokumentem powołującym Państwową Inspekcję Sanitarną (PIS) jest DEKRET z dnia 14 sierpnia 1954 r.  Dekret zostaje zastąpiony Ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (z 14 marca 1985 roku) określającą zadania, zakres działalności, organizację i uprawnienia Inspekcji Sanitarnej. Ustawa ta, poddawana nowelizacjom, jest podstawą działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej do dnia dzisiejszego i kluczowym dla niej aktem prawnym.

8 listopada 2019 r. Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Przeworsku (PSSE) obchodziła swoje święto 100-lecia Służb Sanitarnych i 65 lat Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W spotkaniu jubileuszowym uczestniczyli obecni i byli pracownicy PSSE w Przeworsku. Wśród gości zaproszonych przez Ryszarda Trelkę, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Przeworsku, w spotkaniu udział wzięli: dr Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Bogusław Urban, Starosta Przeworski. Podczas uroczystości związanej z upamiętnieniem działalności inspekcji zostały wręczone medale pracownikom za wieloletnią pracę, zaangażowanie i profesjonalizm. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Renata Węgrzyn, RyszardTrelka, Bogumiła Thomas, Anna Hołub, Grzegorz Tomaszek.

• 100 – lecie Służb Sanitarnych i 65 – lecie Państwowej Inspekcji  Sanitarnej