Zima na drogach powiatowych

03.12.2019 r.
Zima na drogach powiatowych

Szanowni Państwo.

W dniu 03.12.2019 r. miały miejsce pierwsze wyjazdy pługopiaskarek na drogi powiatu przeworskiego w obrębie Gminy Jawornik Polski, Gminy Kańczuga oraz w Majdanie Sieniawskim.

Zarząd Dróg Powiatowych samodzielnie zajmuje się zimowym utrzymaniem na niemal wszystkich gminach powiatu, jedynie teren Gminy Adamówka i częściowo Sieniawy powierza się wykonawcy zewnętrznemu z uwagi na odległość od naszej bazy materiałowej.

Dyżury w okresie zimowym prowadzone są na bazie materiałowo – magazynowej w Niżatycach k. Kańczugi, stamtąd operujemy sprzętem własnym, dodatkowo funkcjonuje punkt doładunkowy w Sieniawie i Jaworniku Polskim, co poprawia czas reakcji służb na zaistniałe zjawiska, głównie w zakresie łagodzenia śliskości. W dyspozycji pozostaje również wykonawca z wynajmu.

Dyżurni wydają polecenia kierowcom i operatorom sprzętu, wyznaczają im trasy i zakres prac oraz kontrolują przebieg i wykonanie robót. Koordynację robót i zasadność interwencji w terenie uzgadniamy z innymi służbami: Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, służbami gminnymi, wykonujemy też patrole w terenie.

Należy jednak podkreślić, że służby drogowe mają za zadanie łagodzenie niekorzystnych dla użytkowników dróg skutków zimy, a nie całkowitą ich likwidację. Ze względu na zimowe warunki atmosferyczne, w czasie korzystania z dróg w okresie zimowym niezbędne jest dostosowanie prędkości do panujących warunków. Zakazane jest wyprzedzanie na drodze pracującego sprzętu odśnieżnego i zwalczającego gołoledź oraz niedopuszczalne jest omijanie samochodów, które zatrzymały się na drodze w oczekiwaniu na zakończenie odśnieżania bądź zwalczania gołoledzi. Ponadto w okresie zimowym, obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości leży po stronie właściciela posesji, kwestie te precyzyjne reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Punkt Informacji Drogowej (Dyżurny ZUD)

Z chwilą rozpoczęcia prac przy odśnieżaniu i zwalczaniu śliskości zimowej czynny jest telefon, pod którym można uzyskać informacje o przejezdności dróg oraz zgłosić utrudnienia (tel. 16 642-31-28).

p.o. Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Przeworsku

Janusz Śliwa