Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Przeworsku

21.08.2018 r.
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Przeworsku

15 sierpnia br. Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka uczestniczył w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego zorganizowanych przez Burmistrza Miasta Przeworska Leszka Kisiela w roku jubileuszu 625-lecia nadania praw miejskich Przeworskowi i w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w których brał udział 34. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej pod dowództwem ppłk Pawła Brzęka, Jednostka Strzelecka 2087 Przeworsk oraz uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Zawodowych.

Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało w roku 1923 przez gen. Stanisława Szeptyckiego, ministra spraw wojskowych w rządzie odrodzonej Rzeczypospolitej, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą.

W uroczystości brali udział m.in.: dowódca 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej Jarosław kpt. Mateusz Tomaszewski, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie płk dr inż. Mariusz Stopa, komendant 34. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Rzeszowie ppłk mgr inż. Jacek Biruś, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Jarosławiu ppłk Leszek Przeszłowski, komendanci powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej, Burmistrz Miasta Przeworska, Przewodniczący i Radni Miasta Przeworska, przeworscy duchowni, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych miasta i powiatu oraz przedstawiciele organizacji działających w mieście.

Po uroczystej Mszy Swiętej w Bazylice pw. Ducha Świętego w Przeworsku nastąpił przemarsz na rynek, gdzie miał miejsce uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Odczytano rozkazy o pochwałach i listach gratulacyjnych dla żołnierzy wyróżniających się w wykonywaniu zadań służbowych. Odczytany został także Apel Pamięci, w którym zebrani uczcili m.in. żołnierzy ziemi przeworskiej walczących na przestrzeni dziejów o wolną i niepodległą Ojczyznę.

• Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Przeworsku