Sesja demonologiczna na zakończenie zadania ministerialnego „Topiec, błąd i lizibożek. Wystawa wierzeń demonologicznych regionu przeworskiego”

26.11.2018 r.

23 listopada 2018 r. w sali balowej Pałacu Lubomirskich odbyła się sesja popularnonaukowa, będąca podsumowaniem zadania pn. "Topiec, błąd i lizibożek - wystawa wierzeń demonologicznych regionu przeworskiego".

Zadanie realizowane od stycznia br. dofinansowane zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Powiat Przeworski łączną kwotą w wysokości 25 000 zł.

W ramach zadania przeprowadzone zostały kwerenda biblioteczna i muzealna, badania etnograficzne oraz wykonana fotograficzna dokumentacja terenowa. Prowadzone były także działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży: zajęcia plastyczne i lekcje muzealne dotyczące dawnych ludowych wierzeń demonologicznych. Efektami rzeczowymi zadania są: wystawa etnograficzna w Galerii "Magnez" pt. "Topiec, błąd, lizibożek i dzidko. Relikty ludowych wierzeń demonologicznych z okolic Przeworska" oraz książkowy komentarz wystawy autorstwa Katarzyny Ignas, wydany przez Wydawnictwo Edytorial. Sesja popularnonaukowa była ostatnim wydarzeniem w harmonogramie zadania. Podczas sesji, publiczność wysłuchała trzech wystąpień: dr Małgorzaty Dziury z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej: O bohatyniach, chowańcach i innych demonach. Z demonologii ludowej południowo-wschodniej Polski; następnie artystka grafik Sylwia Zawiślak zaprezentowała referat pt. Wyobraźnia ludowa, wyobraźnia współczesna – źródła inspiracji. Formy i treści ilustracji do opowieści wierzeniowych. Na zakończenie etnograf Katarzyna Ignas opowiedziała o kulisach realizacji zadania ministerialnego, prezentując wszystkie efekty rzeczowe zadania. Reprezentując Starostę Powiatu Przeworskiego, w sesji uczestniczył Sekretarz Powiatu Mariusz Pieniążek, który zabrał głos w części dyskusyjnej sesji, dzieląc się swoimi refleksjami dotyczącymi tematyki spotkania. Poczęstunek - tradycyjne pożywienie wiejskie - dla uczestników sesji przygotowany został przez Koło Gospodyń Wiejskich z Huciska Jawornickiego.