Powitanie hiszpańskich gości w ZSOiZ w Przeworsku

04.04.2017 r.
Powitanie hiszpańskich gości w ZSOiZ w Przeworsku

Poniedziałek, 3 kwietnia 2017, był pierwszym dniem pobytu grupy Hiszpańskich Gości w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku.
Wizyta 18 uczniów oraz nauczycieli – Pani Esther Marco i Pani Marivi Benito ze szkoły partnerskiej Institut Puig Castellar w Barcelonie jest drugą częścią projektu wymiany młodzieży, który realizowany jest w bieżącym roku szkolnym, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Przeworsku.

Motto przewodnie projektu brzmi Don’t live up to your stereotypesi jego celem jest przełamywanie stereotypów i barier kulturowych we wzajemnym porozumieniu.  Koordynatorem projektu jest Pani Marta Inglot, z którą bezpośrednio współpracują: Pani Anna Bąk, Pani Monika Czech i Pani Katarzyna Materna.

Hiszpańska grupa przebywa w Polsce już od piątku 31 marca br. Uczniowie spędzili sobotę i niedzielę z polskimi partnerami i ich Rodzinami. Od poniedziałku trwa bogaty i wszechstronny programtej części wymiany. Najpierw pary polsko-hiszpańskie uczestniczyły w różnych lekcjach, dzięki czemu Hiszpanie mogli poznać i porównać nasze zwyczaje szkolne ze swoimi.

Oficjalne powitanie odbyło się na sali gimnastycznej, w obecności całej społeczności szkolnej, Dyrekcji i Nauczycieli, a z ramienia Organu Prowadzącego obecny był wicestarosta Powiatu Przeworskiego Pan Janusz Owsiak. W żywiołowym programie artystycznym znalazły się między innymi nasze narodowe elementy: dostojny polonez oraz utwór Henryka Wieniawskiego ‘Dudziarz’ odegrany na skrzypcach przez Julię Fejdasz. Były też elementy typowo hiszpańskie – fragment meczu Orzeł Przeworsk – FC Barcelona, pełne temperamentu tango  w wykonaniu Zuzanny Piróg i Karola Piątka, a na zakończenie rytmiczna piosenka Viva Espana, której refren porwał cała salę.

Po oficjalnym powitaniu, Goście zwiedzali Przeworsk. Trasa wiodła od parku i Muzeum , przez Bazylikę po taras widokowy na wieży Ratusza.

Przed nami jeszcze tydzień pod hasłem wymiany z Hiszpanią i bogaty program, w którym znajdą się m.in.:

- udział w warsztatach kulturowychw WSIiZ w Rzeszowie oraz zwiedzanie stolicy Podkarpacia

- wizyta w Kopalni Soli w Bochni, wycieczka do Krakowa i spacer Traktem Królewskim

- zwiedzanie Pałacu i Muzeum Powozów w Łańcucie

Oprócz wycieczek dydaktycznych i kulturoznawczych, planowane są spotkania integracyjne i nauka podstawowych zwrotów w języku polskim i hiszpanskim. Mamy nadzieję, że pobyt przyjaciół z Hiszpanii w Przeworskiej Jagiellonce pozostanie na długo w pamięci i hiszpańskich i polskich Uczniów, Nauczycieli i Rodziców.

Koordynator projektu Marta Inglot – nauczyciel w LO Przeworsk