Powiatowe Święto Policji

22.07.2019 r.
Powiatowe Święto Policji

21 lipca br. Starosta Przeworski Bogusław Urban i Wicestarosta Jerzy Mazur uczestniczyli w Powiatowym Święcie Policji, które odbyło się w Sieniawie. W tym roku uroczystość była wyjątkowa, ponieważ policjanci obchodzą 100. rocznicę powstania ich formacji. Stąd też zaproszonym gościom wręczono z tej okazji pamiątkowe przypinki.

Sto lat temu, 24 lipca 1919 r., na mocy ustawy o Policji Państwowej, utworzono umundurowaną i uzbrojoną formację, zorganizowaną na wzór wojskowy i podległą Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Policja Państwowa stała się symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji policjantów i pracowników Policji w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sieniawie. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek przy Urzędzie Miasta i Gminy w Sieniawie, gdzie miał miejsce uroczysty apel. Spotkanie stało się okazją do wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

Obchody Święta Policji corocznie są okazją, aby przybliżyć pracę policjantów społeczeństwu. Zwłaszcza dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji – pokaz sprzętu policyjnego, konkursy z nagrodami, miasteczko ruchu drogowego i wiele innych atrakcji.

• Powiatowe Święto Policji