04.12.2017 r.

29 listopada 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Przeworsku odbyła się powiatowa konferencja szkoleniowa zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Przeworsku dla Dyrektorów, Nauczycieli, Pedagogów, Kuratorów, Dzielnicowych, Pracowników Socjalnych oraz Asystentów Rodzin pt: ,,Przemoc a zachowania ryzykowne u dzieci i młodzieży’’. Na konferencji wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz Powiatu Przeworskiego, Dyrektorzy oraz Przełożeni Prelegentów z zaproszonych instytucji.

Pierwszym punktem programu było wystąpienie specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mediatora i biegłego sądowego Pani Agnieszki Puchalskiej, która omówiła ,,Skutki stosowania przemocy wobec dziecka”, następnie młodszy aspirant Renata Jaremko Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku przedstawiła ,,Współpracę policji z instytucjami, w tym szkołami w zakresie zapobiegania negatywnym zjawiskom wśród uczniów”.  Kolejnym ciekawym elementem było wystąpienie starszego asystenta Justyny Kałamarz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przeworsku na temat ,,Diagnozy postaw i zachowań młodzieży w zakresie środków psychoaktywnych. Analiza porównawcza powiat przeworski w skali kraju”.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się także wystąpienie psychologa-psychoterapeuty, superwizora Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Gestalt (EAGT) Hanny Palich zatytułowane ,,Zachowania suicydalne u dzieci i młodzieży – pomoc terapeutyczna”.

Na zakończenie konferencji pracownicy Poradni, psycholog Łucja Gołębiowska i psycholog Elżbieta Sudoł, specjalistki w zakresie terapii systemowej rodzin przybliżyły obecnym ,,Wskazania i przeciwwskazania do terapii rodzinnej”.

Ostatnim punktem programu był czas przeznaczony na podziękowania i wydawanie zaświadczeń. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób pracującychw szkołach  w naszympowiecie,  jak i pozostałych instytucjach pracujących w obszarze pomagania. Jest to dowód na to, jak aktualne jest podejmowanie trudnych tematów dotyczących coraz częściej występujących niepokojących zachowań wśród dzieci i młodzieży.

Katarzyna Bocheńska-Wojtas

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przeworsku

• Powiatowa Konferencja Szkoleniowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przeworsku