„Policja w służbie Niepodległej”

13.04.2018 r.
„Policja w służbie Niepodległej”

10 kwietnia Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka wziął udział w konferencji z wernisażem fotografii i dokumentacji historycznej pt. „Policja w służbie Niepodległej", która odbyła się w Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku. Współorganizatorami spotkania była Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku, Starosta Rzeszowski i dyrekcja szkoły.

Konferencja zorganizowana została w miesiącu pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Miała na celu przypomnienie i oddanie hołdu tym, którzy życie swoje oddali za niepodległą Ojczyznę. Była wydarzeniem inaugurującym obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, przypominającym o ważnych aspektach historycznych m.in. działalności i roli Policji Państwowej w historii II Rzeczypospolitej.

Zaproszonych gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Przeworsku insp. Marek Mendoń. Przypomniał główne zadania Policji Państwowej utworzonej 24 lipca 1919 r., która została powołana m.in. do walki z przestępczością kryminalną oraz do ochrony państwa przed działalnością antyrządową. Podkreślił, że dzięki ofiarnej służbie funkcjonariusze w okresie międzywojennym swoim zaangażowaniem w służbie zdobyli szacunek ówczesnego społeczeństwa.

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał mł. insp. Mariusz Skiba Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie, który w swoim wystąpieniu pt. "Policji w służbie Niepodległej", omówił początki tworzenia formacji, jej udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a także funkcjonowanie w okresie międzywojennym.

Dr Irena Kozimala Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wygłosiła referat pt. „Z dziejów przeworskiej policji w okresie 1918 – 1945”. Przybliżyła historie policji na ziemi przeworskiej omawiając m.in. jej strukturę i realizowane zadania, rolę kobiet w Policji oraz przedstawiła biogramy policjantów i żołnierzy z ziemi przeworskiej, którzy ponieśli śmierć na wschodzie oraz tych, którzy walczyli z najeźdźcą niemieckim w okresie II wojny światowej, a później sowieckim po jej zakończeniu.

Podkom. Marcin Dziubak Specjalista Wydziału Komunikacji Społecznej zaprezentował temat „Ostaszków – Kalinin – Miednoje. Zbrodnia na polskich policjantach”, w którym przedstawił losy ponad 5 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

Głos zabrał również Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka, który zwrócił uwagę na charakter wykonywanych przez policjantów zadań. Podkreślił duże zaangażowanie funkcjonariuszy w pomoc dla mieszkańców.

Na zakończenie uroczystości odbyła się część artystyczna wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku.

Podczas konferencji otwarta została także wystawa fotografii przedstawiająca działalność Policji Państwowej na Podkarpaciu w okresie międzywojennym.

Źródło: