Podpisanie umowy na wydanie publikacji albumowej pt.: „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego”

11.07.2018 r.

W dniu 09.07.2018 r. Powiat Przeworski podpisał umowę z Wydawnictwem EDYTORIAL, ul.H.Sienkiewicza 8/66, 35-216 Rzeszów, na wydanie publikacji albumowej pt. „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego”. Całkowita wartość projektu wynosi: 28 740,16 zł. Przy dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w wysokości: 19 530,00 zł. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Plan Operacyjny na lata 2018-2019.

Jednym z zadań powiatu jest podejmowanie inicjatyw, które służyć będą wsparciu tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu, ochrona i podtrzymywanie wartości stanowiących o przynależności kulturowej jego mieszkańców. Realizacja projektu „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego – tradycja kulinarna w zgodzie z darami ziemi”. stała się doskonałą okazją do wyeksponowania regionalnej różnorodności i promocji walorów obszaru powiatu przeworskiego. Celem projektu jest podkreślenie wartości dziedzictwa kulinarnego powiatu przeworskiego, promocja lokalnej kuchni i obrzędów z nią związanych. W ramach projektu zostały już przeprowadzone warsztaty kulinarne w szkołach będących partnerami projektu (Zespół Szkół Zawodowych w Przeworsku, Zespół Szkół w Zarzeczu oraz w Zespół Szkół w Kańczudze), podczas których Panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem, związanym z zanikającymi, tradycyjnymi potrawami, smakami charakterystycznymi dla terenu powiatu. Kolejnym etapem projektu jest wydanie publikacji „Śladami dawnych smaków powiatu przeworskiego”, odnoszącej się do tradycji kulinarnej powiatu przeworskiego, bogatej w tradycyjne przepisy, potrawy i smaki kojarzone z „babcinymi specjałami”, które w obecnych czasach są pomijane i zapominane, a które są wyrazem dorobku pokoleń i cechą wyróżniającą nasz region spośród innych.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące realizacji operacji w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, znajdują się na portalu internetowym http://ksow.pl, tam też osoby zainteresowane podjęciem współpracy, mają możliwość zarejestrowania się jako Partner KSOW.