Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu

05.10.2017 r.
Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu

„Zwykłe miejsca potrafią nieść za sobą niezwykłe wspomnienia”. Pod takim hasłem dnia 30 września w Zespole Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu ponad pół tysiąca uczestników świętowało jubileusz 70-lecia Szkoły.

Już od wczesnych godzin rannych szkołę odwiedzali absolwenci oczekując na koleżanki, kolegów oraz swoich nauczycieli. W promieniach słońca zwiedzali budynek szkoły, internatu oraz Pałac Rodu Dzieduszyckich.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą święta w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Zarzeczu, którą celebrowali księża absolwenci. Homilię wygłosił ojciec Tomasz Jaworczak – absolwent rocznika 1995. Eucharystię oraz przemarsz uświetniła Gminna Strażacka Orkiestra Dęta z Zarzecza.

Uroczystości jubileuszowe zgromadziły przede wszystkim absolwentów, emerytowanych pracowników, nauczycieli na czele z byłymi dyrektorami i przyjaciół szkoły, wśród których była 94-letnia emerytowana nauczycielka Józefa Wanke oraz absolwentka roku 1953 Władysława Stasiło.

Swą obecnością zaszczycili nas m.in.:

• Anna Schmidt-Rodziewicz – Posłanka na Sejm RP,
  • Mieczysław Kasprzak – Poseł na Sejm RP, absolwent ZSR w Zarzeczu,
  • Tadeusz Kiełbowicz – Przewodniczący Rady Powiatu,
  • Zbigniew Kiszka – Starosta Powiatu Przeworskiego,
  • Janusz Owsiak – Wicestarosta Powiatu Przeworskiego,
  • Jan Pieniążek – Członek Zarządu Powiatu Przeworskiego,
  • Mariusz Pieniążek – Sekretarz Powiatu Przeworskiego i Przewodniczący Rady Gminy Zarzecze

oraz Dyrektorzy okolicznych szkół. Na uroczystość przybyła również, wraz córką, pani Izabela Dzieduszycka – żona nieżyjącego już Tadeusza, ostatniego z rodu mieszkańca pałacu w Zarzeczu, gdzie mieściła się pierwsza siedziba szkoły.

Po Mszy świętej wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie uczestników przywitał Dyrektor Szkoły Bogusław Bąk oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jan Tkaczyk. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, absolwenci którzy wyrazili wdzięczność za organizację spotkania.

W dalszej części grupa artystyczna przeniosła wszystkich w czasy Wincentego Witosa. Uczniowie przybliżyli życie i działalność Patrona, jego nieprzemijające myśli i słowa. Część artystyczna miała charakter zarówno humorystyczny jak i podniosły. Całość ubogaciły ludowe pieśni, które ujęły publiczność. Po części oficjalnej i obiedzie wszyscy oglądali wystawy fotograficzne, kroniki oraz przeglądali specjalnie na tę okazję wydaną publikację. Poczęstunek podczas uroczystości zapewniła firma Otylya Catering z Wierzbnej.

Uczestnicy święta – szczególnie pierwsi absolwenci – za sprawą Iwony Długoń, kustosz Muzeum w Zarzeczu mogli zwiedzić odrestaurowany Pałac. Pod rozłożystym platanem wspominali swoją młodość oraz początki rozwoju szkoły.

Młodsze roczniki z ciekawością zwiedzały budynek szkoły. Szukając swojej klasopracowni biologii trafili do świeżo powstałej sali gastronomicznej, w której uczniowie serwowali kawę i ciasto.

W kawiarenkach i na korytarzach panowała gorąca atmosfera. Rozmowom i spotkaniom – często po wielu latach – nie było końca.

O godzinie 18.00 rozpoczął się bal. Do białego rana przygrywał do tańca zespół „Sun River”.

Mamy nadzieję, że 70-lecie Szkoły dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych wzruszeń i pozostawiło piękne wspomnienia.

• Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu