II Wojewódzka Wystawa Klaczy Rasy Śląskiej w Tryńczy

03.07.2018 r.
II Wojewódzka Wystawa Klaczy Rasy Śląskiej w Tryńczy

1 lipca 2018 r. odbyła się II Wojewódzka Wystawa Klaczy rasy Śląskiej w Tryńczy k/Przeworska organizowana w ramach imprezy Dni Gminy Tryńcza.

Organizatorami byli : Urząd Gminy Tryńcza, Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie oraz Międzypowiatowe Koło Hodowców Koni w Przeworsku.

Na wystawie oceniono 32 konie w trzech grupach wiekowych tj. klaczki roczne, klacze dwuletnie i klacze starsze.

Ocenie zostało poddanych 11 klaczek rocznych, gdzie największą ilość punktów zdobyła siwa Badenia (Algier-Bawaria po Lokan) hodowli i własności Piotra Dziekana z Woli Mieleckiej. Na drugim miejscu uplasowała się gniada Melody  (Lego-Megi po Balet) hodowli Andrzeja Prokosza , własności Szczepana Kaczora z Woli Mieleckiej. Trzecie miejsce zdobyła kara Bella (Laki-Birma po Subiekt) hodowcą i właścicielem tej klaczy jest Piotr Filipów z Rożniatowa.

W klasie klaczy dwuletnich oceniono 8 klaczy, pierwsze miejsce zdobyłakara Pamira (Subiekt - Pol-Mistra po Martel)hodowli i własności Edwarda Kosteckiego, druga była ciemnogniada Fontera (Burgund- Fantazja po Rywal) hodowli Konrada Koniecznego, własności Antoniego Grzebyka z Gniewczyny Łańcuckiej. Trzecie miejsce przypadło karej klaczy Parysa (Burgund- Pura po Rapid) również hodowli Konrada Koniecznego a własności Zdzisława Strzępki z Woli Dalszej.

Do finałowej rozgrywki czyli Czempionatu Klaczy Młodych zakwalifikowały się po dwie klacze z w/w klas. Tytuł Czempionki Klaczy Młodych zdobyła Palmira, natomiast Wiceczempionka została klacz Fontera. Trofea ufundowało Starostwo Powiatowe w Przeworsku, a wręczył je osobiści Pan Starosta Zbigniew Kiszka.

W ostatniej grupie ocenianych zostało 11 klaczy starszych. Czempionką została kara Laguna (Rapid-Lina poPort) hodowli Piotra Szymczyka, własności Wiesława Koniecznego z Gniewczyny Łańcuckiej. Tytuł wiceczempionki przypadł gniadej klaczy Hossa hodowli i własności Bogusława Dworaka z Rożniatowa. Trzecie miejsce zdobyła kara Liza (I.X- Laguna po Literat) hodowli Andrzeja Czupryny własności Mariusza Sury z Grochowiec.

Dopełnieniem imprezy był konkurs zaprzęgów parokonnych, gdzie udział wzięło 6 zaprzęgów w kategorii koni dużych i 3 zaprzęgi w kategorii koni małych.W pierwszej kategorii zwyciężył zaprzęg Stanisława Czerwonki z Grodziska Górnego konie Antla i Arga, luzakował Marek Czerwonka. W drugiej kategorii wygrał Bogdan Malec końmi Bols i Nana-Solo, luzakował Karol Januszkiewicz.

Marek Gibała

• II Wojewódzka Wystawa Klaczy Rasy Śląskiej w Tryńczy