Finał III Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko – Hotel”

05.01.2018 r.
Finał III Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko – Hotel”

15 grudnia 2017 r. w Urzędzie Gminy w Przeworsku odbył się Finał III Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko – Hotel” organizowanego przez Szkołę Podstawową w Świętoniowej, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej oraz Gminę Przeworsk.

Dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom wręczali: Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Świętoniowej Janusz Harpula, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej Wiesław Bukowski, Prezes Koła Pszczelarzy w Przeworsku Stanisław Żyła i Wiceprezes Jan Krzywonos, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Przeworsku Wicestarosta Janusz Owsiak oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Kańczuga Dariusz Żurek.

W konkursie uczestniczyło 12 szkół z powiatu przeworskiego, a prac było 28. Celem konkursu było propagowanie działań proekologicznych wśród uczniów i ich rodzin, zachęcenie do twórczego i aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijanie zainteresowań artystycznych, rozbudzanie wyobraźni i kreatywności. Uczestnicy na pewno są świadomi znaczenia pracy owadów zapylających w zapewnieniu wyżywienia ludziom i zwierzętom. Zadaniem konkursu było wykonanie „HOTELU dla dzikich zapylaczy” oraz przesłaniu lub dostarczeniu hotelu do Szkoły Podstawowej w Świętoniowej.

Fundatorami nagród byli: Gmina Przeworsk, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej, Koło Pszczelarzy w Przeworsku, Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Nadleśnictwa Kańczuga oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Jury w składzie:

Sabina Południak - dyrektor CUW gminy Przeworsk,

Agnieszka Płonka - przedstawiciel Starostwa Powiatowego z Przeworska,

Dariusz Żurek - przedstawiciel Nadleśnictwa Kańczuga,

Zdzisław Henclik - przedstawiciel Koła Pszczelarzy wPrzeworsku,

Marek Pelc - wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej,

Jerzy Fuhrman - Szkoła Podstawowa nr 3 w Przeworsku,

Agata Chudy – Szkoła Podstawowa wŚwiętoniowej,

Anna Dyrda – członek Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej – nauczyciel techniki,

Marek Szymanowski–Szkoła Podstawowa w Grzęsce,

miało trudne zadanie do wykonania, gdyż prace należało ocenić według kryteriów:

- użyteczność - dobry hotel powinien być zadaszony (by chronić gości przed deszczem) z możliwością zamontowania (postawienia, zawieszenia) oraz zabezpieczony siatką na tyle drobną (oczka nie większe niż 1,5 - 2 cm), aby nie przepuściła żadnego drapieżnika;

- wymiary otworów-  otwory o średnicy 4 - 8 mm w drewnie i 10 - 12 mm w glinie. Wylot otworu powinien być skierowany lekko w dół (by nie nalewała się do niego woda) i pozbawiony ostrych krawędzi. Otwory wywierć na głębokość 10 -15 cm, ale nie na wylot!

- różnorodność /dobór materiałów - prace wykonane z odpadów i materiałów naturalnych takich jak deski, potłuczone doniczki, cegły dziurawki (szczeliny 10-12 mm), martwe drewno (pnie, gałęzie), szyszki, suche liście, słomę, glinę, bambus, trzcinę (trzcina lub bambus o długości ok. 30 cm);

- trwałość konstrukcji;

- estetyka konstrukcji;

- oryginalność projektu przy zachowaniu funkcjonalności.

Agata Chudy - Szkoła Podstawowa w Świętoniowej

• Finał III Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Eko – Hotel”