30.05.2018 r.

W dniach 28 i 29 maja br. na terenie powiatu przeworskiego zostały przeprowadzone ćwiczenia pk. „Stacja Przeworsk” na temat: „Organizacja i funkcjonowanie systemu ratowniczego podczas zdarzeń masowych”, których organizatorem był Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Starosta Przeworski Zbigniew Kiszka.

W ćwiczeniu udział wzięli:

1. Członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego,

2. Wydzielone siły i środki:

- Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,

- Starostwa Powiatowego w Przeworsku,

- Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie,

- Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. Oddział Podkarpacki w Rzeszowie,

- Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie PKP PLK S.A.,

- Komendy Rejonowej SOK w Przemyślu,

- Zespołów Ratownictwa Medycznego,

- Wojewódzkich Formacji Obrony Cywilnej Podkarpackiego Oddziału PCK,

- Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Ćwiczenie składało się z dwóch etapów.

I etap – posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku,

II etap – szkolenie metodyczne połączone z elementami praktycznego ćwiczenia organizacji działań ratowniczych w rejonie katastrofy kolejowo-drogowej przeprowadzono w Przeworsku na ul. Za Parowozownią.

Głównym celem ćwiczenia było zintegrowanie procedur zarządzania kryzysowego z Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem dla przewoźnika kolejowego i zarządcy infrastruktury kolejowej jak również doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami KSRG i innymi podmiotami w przypadku katastrofy kolejowo-drogowej, zintegrowanie mechanizmów pomocowych organizowanych i prowadzonych w przypadku wystąpienia katastrofy kolejowo-drogowej z dużą ilością osób poszkodowanych, zgrywanie działań administracji publicznej podczas akcji ratowniczej w katastrofie kolejowo-drogowej, zabezpieczenia logistycznego oraz minimalizowanie zagrożeń pośrednich podczas działań ratowniczych, sprawdzenie obiegu informacji pomiędzy zespołami zarządzania kryzysowego oraz służbami, inspekcjami i strażami podczas katastrofy oraz zintegrowanie działań podmiotów ratowniczych, koordynowanie wsparcia działań specjalistycznych jednostek ratowniczo-gaśniczych KSRG, PRM, jednostek ratowniczych PLK, Policji oraz Formacji Obrony Cywilnej.

Podczas ćwiczeń praktycznych wykorzystany został również potencjał Polskiego Czerwonego Krzyża, który dysponuje asortymentem do wsparcia działań Państwowego Ratownictwa Medycznego.

• Ćwiczenie pk. „STACJA PRZEWORSK” na temat: „Organizacja i funkcjonowanie systemu ratowniczego podczas zdarzeń masowych”